Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ИндексТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Разделяне HDD на дялове

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
Abaddon
Ти люсна една песница
Abaddon


Male Брой мнения : 191
Age : 44
Location : София
Registration date : 25.08.2007

Разделяне HDD на дялове Empty
ПисанеЗаглавие: Разделяне HDD на дялове   Разделяне HDD на дялове Icon_minitimeСъб Сеп 29, 2007 5:13 pm

За по-ефикасна работа с големи (от порядъка на десетки гигабайти) дискове, почти всеки ги разделя на дялове (partitions). Понякога, например в случай на използване на няколко файлови системи в рамките на един физически диск, той следва задължително да бъде разделен на дялове. Това се извършва по програмен път, при което потребителят определя (с няколко изключения) размера и количеството на дяловете върху твърдия диск.
Информацията за количеството и обема на намиращите се на твърдия диск дялове се съхранява в най-първия блок на твърдия диск с адрес 0000h:7c00h. При първоначалното зареждане BIOS прочита тази информация, носеща името Master Boot Record (MBR). За описание на един дял е достатъчно да бъде записан адреса, от който започва, и също така неговата дължина.
Всеки твърд диск може да съдържа 4 първични дяла. Това, че дискът е разделен на дялове, все още не означава, че той е готов за използване. Необходимо е тези дялове да бъдат програмно оразмерени с избраната от потребителя файлова система. Този процес се нарича форматиране.
За разделянето на диска на дялове под DOS се използва програмата FDISK. Тя позволява създаването на Primary Partition и Extended Partition. Extended Partition може да съдържа един или няколко логически дялове. Следва да отбележа, че с появата на операционната система Windows 2000 и множеството Windows - базирани средства за администриране на дискова (от типа на Power Quest Partition Magic), намирам използването на по-старите DOS-базирани методи за разделяне на диска на дялове за неудобни и често доста ограничени от гледна точка на допълнителни възможности. FDISK освен това не разпознава дялове, форматирани с NTFS и ги намира като NON-DOS PARTITIONS.
Но да се върнем към MBR и процедурата за зареждане на информация от твърдия диск, осигурявана от BIOS. В началото на MBR се намира кодът за начално зареждане, както споменах по-горе, на адрес 0000h, следван от област с адрес 01BDh-01FDh, който се нарича таблица на дяловете (PT-Partition Table). На дяловете е разположена област с адрес 01FDh, в последните два байта на която (това е и краят на MBR) се записва числото 0xAA55, при прочитането на което BIOS-а "разбира", че зареждането е приключило. Таблицата на дяловете съдържа на свой ред 4 дяла, само един от които може да бъде маркиран като активен, така че програмата за зареждане, след като установи кой дял е маркиран като активен, зарежда в паметта първия сектор от този дял и му предава управлението.

Из http://pchelp.cablebg.net/
Върнете се в началото Go down
http://manowarband.hit.bg/
SGC
Като цяло съм чудесен
SGC


Male Брой мнения : 55
Age : 40
Registration date : 06.11.2008

Разделяне HDD на дялове Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Разделяне HDD на дялове   Разделяне HDD на дялове Icon_minitimeВто Ное 25, 2008 4:09 am

И една добавка, макар и малко късничко написана: НИКОГА не ползвайте PARTITION MAGIC за да цепите на дялове, защото разбърква регистрите и още куп неща, заради които не можете да пуснете проверка на дяловете, която Windows извършва ако внезапно е спрял токът или компютърът не е бил изключен както трябва.
Върнете се в началото Go down
http://www.dyrabyra.net/Me/
Abaddon
Ти люсна една песница
Abaddon


Male Брой мнения : 191
Age : 44
Location : София
Registration date : 25.08.2007

Разделяне HDD на дялове Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Разделяне HDD на дялове   Разделяне HDD на дялове Icon_minitimeПет Яну 23, 2009 3:02 pm

Аз винаги съм ползвал Partition Magic за да си цепя дисковете и никога не съм имал проблеми от каквото и да било естество с дисковете. Но може би имаш предвид да цепиш дяла на който е инсталиран Windows? В такъв случай може да има проблеми и не само с Partition Magic ами и с всяка програма.
Върнете се в началото Go down
http://manowarband.hit.bg/
nniikkii
Ловец на извънземни
nniikkii


Male Брой мнения : 80
Age : 45
Registration date : 22.08.2007

Разделяне HDD на дялове Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Разделяне HDD на дялове   Разделяне HDD на дялове Icon_minitimeПет Яну 23, 2009 3:23 pm

Аз ползвам тази Acronis Disk Director Suite 10.0.Разцепва,преоразмерява и слива партишъни под windows без никакъв проблем."C" дяла ми остана с малко свободно място и с тази програма взех от последния си дял free space,а остатъка го слях с предпоследния си дял.
Върнете се в началото Go down
SGC
Като цяло съм чудесен
SGC


Male Брой мнения : 55
Age : 40
Registration date : 06.11.2008

Разделяне HDD на дялове Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Разделяне HDD на дялове   Разделяне HDD на дялове Icon_minitimeСъб Яну 24, 2009 1:33 am

Abaddon написа:
Аз винаги съм ползвал Partition Magic за да си цепя дисковете и никога не съм имал проблеми от каквото и да било естество с дисковете. Но може би имаш предвид да цепиш дяла на който е инсталиран Windows? В такъв случай може да има проблеми и не само с Partition Magic ами и с всяка програма.
Точно за такъв случай говоря. А на чисто нов хард диск нито има как, нито има и смисъл да ползваш Меджик за цепене, просто, щото като тръгнеш да инсталираш уин, компютърът иска да му създадеш партишъни. Е, някои индианци правят само едно Ц и всичко хакат там и после реват, че им нямало данните като преинсталират. lol!
Върнете се в началото Go down
http://www.dyrabyra.net/Me/
Abaddon
Ти люсна една песница
Abaddon


Male Брой мнения : 191
Age : 44
Location : София
Registration date : 25.08.2007

Разделяне HDD на дялове Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Разделяне HDD на дялове   Разделяне HDD на дялове Icon_minitimeСъб Яну 24, 2009 6:57 pm

Меджика го ползвам примерно като си имам C: с Windows, а искам да си нацепя, преоразмера или нещо такова другите дялове и хардове. Иначе си прав за нов хард на който искаш да инсталираш Win.
Върнете се в началото Go down
http://manowarband.hit.bg/
Sponsored content





Разделяне HDD на дялове Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Разделяне HDD на дялове   Разделяне HDD на дялове Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Разделяне HDD на дялове
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
 :: Хоби :: Компютри-
Идете на: